Aktualny czas: 09-21-2019, 09:01 AM Witaj! (LogowanieRejestracja)


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wady w mieszkaniu od dewelopera - proszę o pomoc
04-11-2014, 05:17 AM
Post: #1
Wady w mieszkaniu od dewelopera - proszę o pomoc
W maju odebrałem mieszkanie od dewelopera. Po miesiącu rozpoczęliśmy wykańczanie, a po upływie ok. dwóch tygodni mieliśmy się wprowadzać. Tymczasem okazało się, że drzwi wejściowe nadają się do wymiany, a okna są porysowane od zewnętrznej strony. Zgłosiliśmy usterki przedstawicielowi dewelopera, ale otrzymaliśmy odpowiedź, że upłynęło zbyt dużo czasu od odbioru mieszkania. Dodam, że zauważyłem, iż w innych mieszkaniach naprawiano podobne usterki. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-11-2014, 05:19 AM
Post: #2
RE: Wady w mieszkaniu od dewelopera - proszę o pomoc
Kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Oznacza to, że deweloper odpowiada za usterki zmniejszające wartość i użyteczność lokalu.
Z rękojmi można także skorzystać, gdy rzecz nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewniał kupującego albo mieszkanie zostało nam wydane w stanie niezupełnym, chociaż wymieniała je umowa przedwstępna.
Rękojmia za wady fizyczne przysługuje z mocy prawa i nie można jej w żaden sposób wyłączyć czy ograniczyć, nie trzeba też zapisywać w umowie kupna mieszkania. Odmienne zapisy umowy z deweloperem i tak nie wiążą konsumentów.
Kupującemu określoną rzecz przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi i gwarancji. Jakkolwiek gwarancja uzależniona jest od umowy z gwarantem, tak rękojmia przysługuje kupującemu bezpośrednio od sprzedawcy rzeczy (art. 556 i n. kodeksu cywilnego).
Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku, gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć.
W przypadku wady budynku uprawnienia z tytułu rękojmi wygasają po upływie lat trzech, licząc od dnia, w którym rzecz została kupującemu wydana. Zgodnie z kc, jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz na nową.
W Pana przypadku można przypuszczać, że nie naruszył Pan żadnego z dopuszczalnych terminów, więc powołując się na przepisy kodeksu cywilnego, proszę zgłosić się ponownie do dewelopera, a w przypadku ponownej odmowy współpracy z jego strony, może Pan dochodzić swoich uprawnień przed sądem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-11-2014, 05:31 AM
Post: #3
RE: Wady w mieszkaniu od dewelopera - proszę o pomoc
Jak się okazało na osiedlu jest kilkanaście takich rodzin z problemem podobnym do mojego lub większym - poszukujemy adwokata z Wrocławia który nam w tym temacie pomoże, czy możecie kogoś polecić?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-11-2014, 05:36 AM
Post: #4
RE: Wady w mieszkaniu od dewelopera - proszę o pomoc
temat wciąż się powtarza - co 2 deweloper robi fuszerkę i nic sobie nie robi z roszczeń klientów dlatego zawsze warto sprawdzić czy w umowie jest klauzula o odpowiedzialności dewelopera za wady i usterki. Nie podpisuj umowy, jeżeli firma żąda wpłaty ostatniej transzy przed odbiorem technicznym lokalu. W umowie powinien być podany termin usunięcia wad, np. w ciągu 7 dni od zgłoszenia. Jeżeli po odbiorze mieszkania okaże się, że w lokalu są usterki, które przeoczyliśmy przed odbiorem, to należy je spisać i wysłać do dewelopera z wezwaniem do ich usunięcia w określonym terminie. Gdy firma usterek nie usunie lub prace naprawcze okazały się niewystarczające, pozostała nam droga sądowa. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawę zgłosić przed upływem trzech lat od obioru mieszkania, czyli jeszcze wtedy, gdy działa rękojmia. Przed założeniem sprawy należy wycenić wartość naprawy. Ekspertyzę powinien wykonać rzeczoznawca z uprawnieniami. Jej koszt wyniesie od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć opłatę sadową wynoszącą 5 proc. wartości pozwu. W przypadku wad w częściach wspólnych nieruchomości o ich naprawienie występuje wspólnota mieszkaniowa. Jeśli chodzi o dobrego adwokata z Wrocławia do sporów z deweloperami to większość osób poleca adw. Pawła Borowskiego - człowiek obeznany w temacie, często występuje w tego typu sprawach tak więc myśle, że pierwsze kroki powinniście skierować do niego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości